2022

Filtrovat
 • RETRO na CT24 tentokrát o bižuterii

  Populární magazín retro se uplynulý víkend 27.4. a 28.4. zabýval rokem 1961. Ten rok se v Jablonci slavilo "150 let bižuterie"????

  Značná část pořadu je věnována právě jablonecké bižuterii. Vzpomínají pánové Ryšánek a Jindřišek.

   

  Pořad můžete shlédnout v archivu ČT.

 • Nabídka spolupráce pro regionální oděvní salony

  zapojení do příprav módní přehlídky Svazu výrobců skla a bižuterie 2014

  Na schůzi představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie byla schválena základní koncepce módní přehlídky pro rok 2014.
  Premiéra byla stanovena na 9.1.2014.

 • Návštěva prezidenta HK ČR

  Na pozvání předsedy představenstva a čestného předsedy Jaroslava Hlubůčka přijel 19.4. 2013 na pracovní návštěvu prezident Hospodářské komory ČR pan Petr Kužel, MBA.

 • Polská delegace

  Návštěva novinářů a cestovních kanceláří z Polska

  Dne 19.4.2013 bylo v centrále SVSB rušno. Czechtourism ve Varšavě zorganizoval návštěvu významných polských cestovních kanceláří a novinářů z oblasti cestovního ruchu. Početná skupina navštívila centrálu SVSB a prodejnu Palace Made in Jablonec v pátek 19.4.2013.

 • Jablonecké poklady

  aneb od skleněných kamínků k majestátným kamenům.

  Toto je podtitul výstavního projektu, kterým se Jablonec nad Nisou prezentuje v prostorách Nosticova paláce v Praze od 11. dubna, kde budou moci návštěvníci sídla ministerstva kultury i běžní turisté obdivovat to nejzajímavější, co lze v našem městě najít. 

 • Trend Event - zážitková turistika

  14. dubna jsme byli pozváni institucí North Bohemia Convencion Bureau na akci TREND EVENT. Konala se v Hard Rock Kafe v Praze. Sešly se tam subjekty, které podnikají v hotelnictví, turismu, zážitkové turistice a podobně. My jsme informovali o formách zážitkové turistiky, kterou nabízíme a o prodejní galerii bižuterie - PALACE MADE IN JABLONEC. Akce byla pro nás zdarma, pozvala nás paní ing Zderadíčková, ředitelka NBCB o.p.s. Naše bižuterie, kterou jsme tam použili jako exponáty z Palace, se líbila. Věříme, že z této akce vyplynou i další aktivity pro nás prospěšné - a to jak z oblasti marketingu, tak i komerce.

 • Trienale 2011

  Oděv a jeho doplněk

  Projekt Mezinárodní trienale JABLONEC 2011 připravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na červen - září 2011.

  Trienale volně navazuje na Mezinárodní výstavy skla a bižuterie, které se na výstavišti pořádaly v 60., 70. a 80. letech a dále na výstavy Oděv a jeho doplněk, projekt, který v letech 1998, 2000 a 2005 realizovalo ve svých prostorách muzeum a na první ročník Trienále JABLONEC 2008.

  Při minulé realizaci Trienále si muzeum ověřilo, že o účast na výstavách Trienále, sympóziu i seminářích je velký zájem jednak ze strany profesionálních i budoucích módních a bižuterních návrhářů, ale také ze strany Libereckého kraje a Města Jablonce, které si uvědomují možnosti zvětšení atraktivity regionu a uplatnění uměleckých škol, výzkumu a vývoje textilního průmyslu, moderního designu. Ohlasy návštěvníků přesvědčily o nutnosti rozšíření projektu a o jeho pokračování v mezinárodním měřítku.

  V návrhu na Trienále Jablonec 2011 se muzeum v neposlední řadě snaží o podporu tradičního sklářského a bižuterního průmyslu navázáním kontaktů s oděvními firmami a školami v zahraničí, nepřímou pomocí podnikatelům v tradičních oborech skla a bižuterie apod. 

  Cíle

  Obsah

  Pracovní týmy

  Zhodnocení Trienále

   

  1. Cíle trienále:

  Záchrana bižuterní tradice na Jablonecku

  Propojení bižuterního - sklářského - oděvního průmyslu - textilního výzkumu a vývoje

  Propojení oděvních a bižuterních návrhářů profesionálů a studentů tak, aby vznikl oděv, jehož nedílnou součástí je bižuterie

  Zapojení studentů odborných a řemeslných škol do procesu módní tvorby

  Prezentace kulturního dědictví ČR

   

  2. Obsah projektu:

  Mezinárodní trienale Oděv a jeho doplněk, jehož součástí je výstava a módní přehlídka - téma roku 2011:Zdobení člověka od pravěku po současnost 

  Semináře a přednášky
  Kulturní pořady
  Jarmark (prezentace sklářského a bižuterního řemesla) 

  V roce 2010 muzeum připraví módní přehlídku JABLONEC 2011, www stránky, propagaci, výběr scénografa a projektovou dokumentaci scénografie, přípravu části Historie - zdobení člověka od pravěku po současnost. V této části bude muzeum spolupracovat s externími spolupracovníky PhDr. Stehlíkovou a PhDr.Křížovou.

  Realizace projektu červen – září 2011

  Mezinárodní trienale Oděv a jeho doplněk a módní přehlídky navazují na tradici Oděvu a jeho doplňku z let 1998, 2000, 2005 a Trienále 2008, ale tentokrát hlavní výstava Oděv a jeho doplněk bude instalována v sálech muzea(červen - září 2011) a módní přehlídky uvidí návštěvníci ve Velkém sále Eurocentra nebo na Letní scéně Eurocentra (leden, červen, červenec 2011). Základní scénář výstavy i módní přehlídky je zachován : prezentace bižuterní a sklářské tradice v sálech Historie, Současnosti, Budoucnosti.

  Historii, tentokrát zdobení od pravěku po renesanci představí muzeum

  Současnost vytvoří pracovní týmy složené z profesionálních módních a bižuterních návrhářů,

  kteří vytvoří 4 modely, kde nedílnou součástí bude bižuterie. Výsledkem jejich tvorby budou retro - návrhy oděvů na období renesance, baroka, empíru atd.

  Každý tým se na výstavě bude prezentovat 2 modely a ukázkou bižuterie firmy, z které vychází bižuterní návrhář.

  Na módní přehlídce se tým bude prezentovat zbývajícími 2 modely.

  Budoucnost je v rukou studentů uměleckoprůmyslových, odborných a vysokých škol, kdy pracovní tým složený z módního a bižuterního návrháře - studenta, navrhne a zrealizuje 4 modely, jejichž nedílnou součástí je bižuterie,

  Na výstavě se bude každý tým prezentovat 2 modely.

  Výsledkem jejich tvorby budou retro - návrhy oděvů na období renesance, baroka, empíru atd.

  Další 2 modely jsou určeny pro módní přehlídku.

  Semináře a přednášky

  V červnu a září 2011 budou probíhat semináře a přednášky na téma Dějiny umění, Etika a estetika podnikání v módních i krejčovských ateliérech, Výroba bižuterie na Jablonecku, Ornament, Módní trendy, Textilní materiály a jejich vývoj apod.

  Doprovodný kulturní program, Jarmark

  Bude probíhat v době hlavního termínu projektu červenec 2011 na Letní scéně a ve Velkém sále Eurocentra.

   

  3. Pracovní týmy:

  Firma Návrhář
  1 FaBOS s.r.o. Vestimento s.r.o.
  2 Liglass a.s. Tatiana Kovaříková
  3 PAS Jablonec a.s. Tereza Šnajdrová
  4 Atlas Zásada Vestimento s.r.o.
  5 Glass Motiv s.r.o. E.Daniely
  6 AAC s.r.o. Nina Provaan-Smetanová
  7 YANI Zásada Petr Kalouda
  8 Kobi, spol. s r.o. Atelier Moravec
  9 Vladimír Hejral Ing. Soňa Horáčková
  10 Preciosa a.s. Lucie Kutálková, Lucie Trnková - LEEDA
  11 JSB s.r.o. Brice Mensah
  12 AG Plus s.r.o. Jiřina Tauchmanová
  13 JBX Retail s.r.o. Beata Rajská
  14 Hlaváč s.r.o. Iveta Řádková
  15 Sebera-Bižuterie s.r.o. Pavel Jevula
  16 Vamberecká krajka

   

  4.Zhodnocení projektu Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk, které uskutečnilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

  od 12. ledna – 25. září 2011 v Jablonci nad Nisou, Česká republika


  Mezinárodní trienále JABLONEC, Oděv a jeho doplněk zařadil Odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury České republiky mezi své čtyři prestižní akce (Bienále grafického designu - Moravská galerie Brno, Bienále výtvarného umění a Bienále architektury - italské Benátky).

  Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo společně s partnery rozsáhlý projekt Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk, který volně navazuje na Mezinárodní výstavy skla a bižuterie pořádané v 60., 70. a 80. letech minulého století v Jablonci nad Nisou a dále na Oděv a jeho doplněk realizovaný muzeem v letech 1998, 2000, 2005 a Mezinárodní trienále JABLONEC 2008.
  Partnery projektu byly Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou, Svaz výrobců skla a bižuterie a Eurocentrum Jablonec nad Nisou.

  Cílem trienále bylo:
  Etablovat výrobu skla a bižuterie jako národní tradici ČR
  Vytvořit tradici českého designu a módy
  Propojit bižuterní – sklářský - textilní průmysl – textilní výzkum a vývoj
  Propojit módní a bižuterní návrháře profesionály a studenty tak, aby vznikl oděv, jehož nedílnou součástí je bižuterie
  Zapojit studenty odborných a uměleckoprůmyslových škol do procesu módní tvorby
  A v neposlední ředě prezentovat kulturního dědictví ČR

  Přípravy proběhly již od roku 2010
  Již na začátku roku 2010, dne 13. ledna proběhla velká módní přehlídka JABLONEC 2010, kde muzeum využilo oděvů z minulého ročníku Oděvu a jeho doplňku a připomnělo blížící se Trienále 2011. Módní přehlídky se účastnili významní hosté, např.: manželka předsedy Vlády ČR paní Dana Fischerová, 1. náměstek ministra kultury JUDr. František Mikeš a další. Předcházela ji i tisková konference.
  V rámci příprav trienále a v rámci propagace projektu uvedlo muzeum módní přehlídku:
  • 6.3. 2010 na plese generálního štábu AČR, Mladá Boleslav
  • 12.4. 2010 na česko-polském semináři Módní trendy s módní přehlídkou
  • 15.5. 2010 v Jelenogorské oblasti v Karpaczi
  • 20.9. 2010 na večeru Czechtourismu, Praha Žofín
  • 18.11. 2010 na večeru ČSOB v jabloneckém Městském divadle
  • 25.11. 2010 na večeru Unicreditbanky v knihovně Liberec.

  V červnu roku 2010 muzeum zadalo tvorbu 2 oděvů a jejich doplňků v módním trendu 2011/2012 profesionálním bižuterním a oděvním návrhářům. Školy si vylosovaly umělecké období, z kterého budou vycházet při tvorbě oděvů budoucnosti (např. Egypt, starověké Řecko, starověký Řím, románské období,atd.)

  V září předchozího roku 2010 studenti i profesionální návrháři odevzdali návrhy oděvů a jejich doplňku a přípravný tým trienále, složený ze zástupců škol, firem a muzea, odsouhlasil realizaci všech dodaných návrhů.

  Na konci listopadu profesionální návrháři i studenti svou tvorbu odevzdali a muzeum mohlo začít s přípravou módní přehlídky JABLONEC 2011.
  Scénografii výstavy i módních přehlídek připravil Mgr. Petr Kolínský.

  Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk v roce 2011 obsahovalo:

  Oděv a jeho doplněk, interaktivní výstavu a módní přehlídku
  Výstavu Mistr křišťálu
  Lednovou módní přehlídku
  Publikaci Jablonecké výstavy
  Semináře, přednášky
  Muzejní programy, tvůrčí dílny
  Bižuterní jarmark

  Lednová módní přehlídka JABLONEC 2011 (12. ledna 2011)
  Lednovou módní přehlídkou vytvořenou z nových modelů určených pro výstavu Oděv a jeho doplněk muzeum podpořilo bižuterní a oděvní návrháře, umělecké a odborné školství, tradiční sklářský a bižuterní průmysl. Lednová módní přehlídka je v Jablonci nad Nisou každoročním ukazatelem životaschopnosti tradiční sklářské a bižuterní výroby na Jablonecku. V části historie muzeum netradiční a fenomenální formou prezentovalo kulturní dědictví ČR.

  Oděv a jeho doplněk (16. června – 25. září 2011)
  Interaktivní výstava, módní přehlídky a výtvarný ateliér navázaly na tradici Oděvu a jeho doplňku z let 1998, 2000, 2005. Účastnili se 32 významní čeští módní a bižuterní návrháři, bižuterní firmy a 11 středních a vysokých škol. V letošním roce muzeum již podruhé umožnilo tvorbu a prezentaci i jedné základní škole, která je ve svých osnovách zaměřena na výtvarnou výchovu.
  Základní scénář výstavy i módní přehlídky byl stejný jako v minulých ročnících Oděvu a jeho doplňku: propojení částí Historie – Současnosti - Budoucnosti. V letošním roce bylo zadáno téma pro muzeum a školy: Zdobení člověka od pravěku po současnost. Profesionální návrháři se měli ve svých návrzích inspirovat módními trendy 2011 - 2012.
  Muzeum v části Historie představilo zdobení člověka od starověku po secesi, představilo unikátní historické šperky a oděvní doplňky z ojedinělé sbírky Waldes. Po ukončení trienále se stává tato část výstavy novou stálou expozicí s názvem Věčná touha po kráse – Šperk tří tisíciletí v Galerii Belveder. V následujícím období ji muzeum hodlá rozšířit do celého prostoru veřejné galerie.
  Módní a bižuterní návrháři pro Současnost vytvořili 2 oděvy pro výstavu i lednovou módní přehlídku. Modely, jejichž nedílnou součástí byla bižuterie, byly vystaveny v tematických sálech Hlavní budovy muzea.
  Budoucnost je v rukou studentů škol. Pracovní týmy složené ze studentů oděvních a uměleckoprůmyslových středních a vysokých škol se inspirovaly historií a představily své oděvy budoucnosti v Galerii Belveder.

  Mistr křišťálu
  Významná jablonecká bižuterní firma Preciosa pořádá každoročně soutěž pro studenty uměleckoprůmyslových středních a vysokých škol v Libereckém kraji. V oborech skleněné bižuterie a svítidel i v loňském roce zadala firma práce na téma shodné s hlavním projektem roku Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, a to Zdobení člověka od pravěku po současnost volně Inspirace historií. Muzeum se ještě podílí na vyhodnocení soutěžních prací. I slavnostní vyhlašování cen probíhá ve vestibulu muzea.
  Výstava vybraných oceněných prací byla součástí výstavy Oděv a jeho doplněk v Galerii Belveder.

  Publikace Jablonecké výstavy.
  Publikace pojednává o historii jabloneckých výstav bižuterie, jejichž tradice má své prvopočátky v 70. letech 19. století. Text není zaměřen na chronologický popis událostí, ale především na postižení širších souvislostí, pokouší se zachytit měnící se atmosféru doby i proměny fenoménu jabloneckých výstav. Podstatnou část knihy tvoří obrazový doprovod, fotografie ze sbírkového fondu muzea. Křest knihy proběhl dne 21. července 2011.

  Tvůrčí dílny
  Tvůrčí dílny v nově otevřeném barokním sklepení Galerie Belveder na téma papírový šperk, papírové oděvy proběhly v termínech:
  21. - 24. června 2011 pro školy
  10. září 2011 pro veřejnost
  13. - 16. září 2011 pro školy

  Bižuterní jarmark
  V období od 16. – 24. července 2011 doprovázel Mezinárodní trienále JABLONEC 2011 Bižuterní jarmark. Ve vestibulu nabízely firmy Svazu výrobců skla a bižuterie své výrobky a na letní scéně vystupovaly hudební skupiny. Módní přehlídka Oděv a jeho doplněk zakončila každý podvečer.

  Semináře a přednášky
  Dne 19. září 2011 proběhl pro laickou i odbornou veřejnost seminář na téma Módní trendy příštího období, přednášela ak. mal. Nina Provaan Smetanová, Etika nejen v krejčovských salonech, přednášela Mgr. Marie Matyášová a o Půvabu dámských kabelek přednášela PhDr. Ludmila Růženecká.

  Hodiny a klenoty
  Organizátoři veletrhu, který je oborově podobně zaměřen jako muzeum, zařadili do svého programu módní přehlídku Oděv a jeho doplněk a přednášky o unikátních sbírkách muzea, které měla připraveny Mgr. Kateřina Hrušková.

  Výsledky akce, zhodnocení projektu
  Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk je stěžejním projektem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Projekt oceňují uměleckoprůmyslové a odborné střední a vysoké školy, považují jej za zcela ojedinělý. Taktéž se vyjadřují i profesionální účastníci trienále, návrháři i oděvních a bižuterních firem.
  Zápisy z Návštěvní knihy potvrzují mimořádnou úspěšnost akce.
  Z reakcí návštěvníků, z reakcí samotných účastníků i partnerů projektu je zřejmé, jak je důležité pokračování Oděvu a jeho doplňku i v dalších letech. Lidé akci přijali jako akci navazující na nejzákladnější tradice Jablonecka, s kterými jsou oni sami bytostně spjati.
  Muzeum v rámci trienále připravilo novou stálou expozici s názvem Věčná touha po kráse – Šperk tří tisíciletí. K expozici vydalo pracovní listy a katalog. Mimořádně zdařilá instalace je vnímána jako klenot v Jablonci nad Nisou, jako odměna za to, že se člověk vydal ze středu města, kde leží Hlavní budova muzea, do Galerie Belveder, kde byla instalována část Budoucnost a část Historie výstavy Oděv a jeho doplněk.

  Nad rámec projektu byla účast muzea na veletrhu Hodiny a klenoty ve dnech 24. – 25. 9. 2011 módní přehlídkou a přednáškami o unikátních sbírkách Waldes, které spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
  Svaz výrobců skla a bižuterie plánuje ve spolupráci s muzeem, že představí Oděv a jeho doplněk i v zahraničí.
  Jelenogorské centrum kultury v Jelení Hoře společně s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Krkonošským muzeem v Jelení Hoře a galerií BWA v Jelení Hoře připravilo Art&Glass Festival v termínu 1. – 3. 7. 2011. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu Polské republiky prostřednictvím Euroregionu Nisa. Překračujeme hranice.

  Dokumentace a archivace projektu
  Muzeum natočilo módní přehlídku JABLONEC 2011, zahájení výstavy Oděv a jeho doplněk a Bižuterní jarmark na elektronickém nosiči DVD. Muzeum dále vydalo propagační letáčky v několika cizojazyčných mutacích a jeden přehledový leták – katalog k výstavě.
  V rámci propagace trienále byl vydán i Cykloprůvodce Libereckým a Ústeckým krajem pěšky i na kole.

  Poděkování za finanční podporu projektu patří Ministerstvu kultury ČR, Městu Jablonec nad Nisou, Nadaci Preciosa a ČSOB v Jablonci nad Nisou.

 • Euroregion Tour

  Ve dnech 22.3.-24.3.2012 se v jabloneckém Eurocentru uskutečnil již tradiční Euroregion Tour, výstava podporující incomingovou turistiku tentokrát s podtitulem krajské kampaně "Křehká krása, vybroušená chuť.

 • IHM Mnichov

  Svaz výrobců skla a bižuterie se 14.-20. března představil na veletrhu IHM v Mnichově. Je to tradiční veletrh řemeslné a rukodělné výroby, spojený s prezentací interierové tvorby.

Kontakt

Svaz výrobců skla a bižuterie

Jungmannova 497/6
Jablonec nad Nisou
46601

logo facebookFacebook

Radka Havlová
tajemnice svazu
Tel.: +420 723 701 800
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Radka Havlova 200

Partneři

kudyznudy logo

 

Akce

Pro členy ...

Přihlásit se

Přihlásit se ke svému účtu

Uživatelské jméno *
Heslo *

Certifikáty


Copyright © 2015. All Rights Reserved.